Национално събитие: „Панорама на уменията в употребата на изкуствен интелект“ 24 април 2025г. гр. София
На 24 април 2025 година се проведе Национално събитие на тема: „Панорама на уменията в употребата на изкуствен интелект“ в гр. София. Организатори на събитието са Център за развитие на човешките ресурси, Национален експертен екип по професионално образование и обучение заедно със съпътстващи дейности Европас България, Еврогайдънс България и Евродеск.
Събитието събра на едно място над 140 участника – в това число директори на професионални гимназии, учители, ученици от цяла България, както и представители на академичните среди, НАПОО, РУО и Столична община.
Панорамата бе открита от г-н Николай Спасов – Изпълнителен директор на ЦРЧР и г-жа Мария Иванова-Пиндин, Началник отдел „Селекция, договориране и анализ“ и Ръководител на Национален експертен екип по ПОО в ЦРЧР.
Модератори на събитието бяха г-н Андреан Лазаров и г-н Мирослав Людмилов – Национални консултанти към Национален експертен екип по ПОО към ЦРЧР.
Събитието стартира с пленарна сесия на тема „Въведение в изкуствения интелект: основни понятия и педагогика с фокус към изкуствения интелект“ с лектор: доц. д-р Зорница Йорданова, от Университета за национално и световно стопанство. Тя наблегна и върху значението на AI агентите в бъдещето на образованието.
По време на втората пленарна сесия, д-р Лилия Еленкова от Национален експертен екип по ПОО, представи „Етични съображения при използването на изкуствен интелект в образованието и обучението“.
В рамките на събитието се проведоха две интерактивни сесии. В рамките на първата, г-жа Светлана Михайлова, Директор за Източна и Централна Европа на Google for education, представи „Възможности за интеграция на изкуствения интелект в учебни програми и дейности чрез използване на приложения с изкуствен интелект на GOOGLE for Education“.
Втората интерактивна сесия бе с водещи г-н Иван Драганов и г-н Пейо Старибратов от „СКИЛ КАТАЛИСТ“ на тема „Използване на изкуствен интелект в индустриалната автоматизация – знаем ли какво е налично и как да го използваме?“. В рамките на тази сесия ученици и учители разгледаха примери от приложението на изкуствен интелект в различни производствени аспекти.
Събитието продължи с „Предизвикателства пред интеграцията на изкуствения интелект в България и ролята на платформата ЕВРОПАС в кариерното развитие“ с лектор: г-н Андреан Лазаров, Национален експертен екип по ПОО. С присъстващите ученици бяха дискутирани предимствата на платформата EUROPASS и кои са най-често допусканите грешки при подготовка за пазара на труда.
В рамките на следобедната сесия, бяха демонстрирани проекти, разработени от ученици в областта на употребата на изкуствения интелект.
Представяне на успешни примери за интеграция на ИИ в учебния процес от ПГКИТ „Д-р Иван Богоров“, град Пловдив направиха от г-жа Николина Марева и учениците г-ца Мария Дойкова и г-ца Катя Вълканова.
Г-жа Десислава Мацева и ученика г-н Марио Петков от Професионална гимназия по електроника и химични технологии „Проф. Асен Златаров“ гр. Плевен демонстираха мобилно приложение за цялостна система за управление на здравето в областта на телемедицината.
Професионалната гимназия по високи технологии „Александър Степанович Попов“ гр. София бе представена от инж. Боян Михайлов, г-н Димитър Еникиев и учениците г-н Венелин Кирилов, г-ца Хана Ауф, г-ца Виктория Миланова. Те демонстрираха малка невронна мрежа и компютърни игри с помощта на изкуствен интелект.
Прототипен уебсайт с вграден изкуствен интелект бе представен от г-жа Данаила Стаматова и учениците г-жа Десислава Пеева, г-жа Шениз Али, г-жа Амелия Дорош, г-ца Улвие Мустафа и г-н Мартин Димаров от Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, град Бургас.
Частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни БУДИТЕЛ“ гр. София представи добри практики в педагогиката с фокус към използване на изкуствен интелект. Екипът бе представен от директора на гимназията г-жа Олга Нинова-Траянова, преподавателите г-жа Десислава Савова и г-жа Иванжела Динчева, както и от редица ученици, които демонстрираха разработки в областта на киберсигурността.
Екипът на Център за развитие на човешките ресурси благодари на всички участници за ентусиазма, мотивацията и таланта, който представиха.
Национален експертен екип по ПОО към ЦРЧР