ЦЕНТРОВЕ ЗА ВЪРХОВИ ПОСТИЖЕНИЯ В ПОО, ИЗБРАНИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ ПО ПОКАНАТА ЗА ЕРАЗЪМ+ 2022 Г.
Прилагането на подходи за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение заема видно място в цялостната политическа програма на ЕС за умения и за професионално образование и обучение (ПОО). Европейската програма за умения, европейското пространство за образование, Препоръката на Съвета от 2020 г. относно ПОО, както и Декларацията от Оснабрюк – във всички тези документи е включено много ясно позоваване на високите постижения в областта на професионалното образование и обучение като движеща сила за реформи в сектора на ПОО.
Инициативата за центрове за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение (ЦВППОО) е отговор на този приоритет на политиката в подкрепа на реформите в сектора на ПООО, с който се осигуряват висококачествени умения и компетентности, водещи до качествена заетост и възможности в продължение на цялата кариера, отговарящи на нуждите на иновативна, приобщаваща и устойчива икономика 3 . С инициативата за ЦВППОО се подкрепя и изпълнението на Европейския зелен пакт, новата стратегия в областта на цифровите технологии, новата промишлена стратегия и стратегията за МСП, тъй като уменията са от основно значение за тяхната успешна реализация.
За селекционната 2022 година, един от одобрените проекти е с български координатор.
Неговото заглавие е „BuildSkillsAcademy“ с координатор CleanTech България
Проект № 101104419 „Академия за уменията на прехода в строителството“ (BuildSkills Academy) се финансира по програма Еразъм+, съфинансирана от Европейския съюз. Проектът стартира на 1 юни 2023 г. с общ бюджет от 3 938 490,00 евро. Координатор на проекта е „Клийнтех България” ООД. Консорциумът обединява 17 образователни, индустриални и експлоатационни партньори от 7 европейски държави (България, Кипър, Гърция, Италия, Литва, Германия, Франция), 2 асоциирани страни (Сърбия и Норвегия) и 1 държава, която не е асоциирана към програмата (Босна и Херцеговина), които ще работят заедно за постигане на основната цел на проекта – създаване на общоевропейска рамка и схема за сертифициране и надграждане на знания и умения за т.нар. “двоен” преход (зелен и дигитален) с фокус върху строителния сектор.
Важна роля в Проекта играят организациите, предоставящи професионално образование и обучение, чиято основна задача ще бъде да актуализират и адаптират предлаганите услуги към възникващите нови потребности в областта на зелените и дигиталните умения. В рамките на проекта ще бъде изготвена методология BuildEnrichedSkills, която да насърчи предлагането на обучение, съобразено с реалните потребности на пазара на труда при прилагане на подхода „учене през целия живот”, вкл. чрез преквалификация и повишаване на уменията. Ще бъде разработена и процедура за подкрепа на центровете за професионално образование и обучение, за да се насърчи бързото адаптиране на работната сила към двойния зелен и цифров преход. Друга водеща цел е създаването на сертификационна рамка за признаване на умения и компетенции, съответстващи на нуждите на двойния преход, която да служи като отправна точка на глобално ниво за подобряване и сертифициране на услугите за ПОО.
Продължителността на проекта е 48 месеца (до 31.05.2027 г.), през които ще се работи върху 3 основни работни пакета:
Създаване и верифициране на методологията BuildEnrichedSkills
Въз основа на таксономията за зелени умения на ESCO (Европейски умения, компетенции, квалификации и професии) ще бъдат идентифицирани основни и задължителни умения, компетенции и знания в конкретни професии. Те ще бъдат позиционирани в матрица от преносими умения и компетенции, обогатени с нуждите на пазара за преквалификация и повишаване на квалификацията. Тези умения и компетенции ще бъдат интегрирани:
- с приоритетите на стратегията за интелигентна специализация и националните планове за възстановяване и устойчивост, а именно с конкретните интервенции, предвидени съгласно тези стратегии и планове в областта на изграждането на умения и компетенции в строителния сектор (дигитализация, зелено строителство и др.);
- в съществуващите курсове за ПОО, обогатяващи съдържанието и форматите за предоставяне на ПОО в процес на изграждане с преходен елемент.
Ще бъдат създадени общи механизми за осигуряване на качеството, съответстващи на рамката EQAVET (Европейска рамка за осигуряване на качеството в професионалното образование и обучение), за да се трансформират центровете за ПОО в COVE (Центрове за професионални постижения), които действат като катализатори за местни бизнес инвестиции, подпомагащи възстановяването, зеления и цифровия преход.
Като взема за основа списъка с умения и компетенции за всяка професия, методологията BuildEnrichedSkills ще бъде разработена така, че да насърчи предоставянето на умения, подходящи за пазара на труда, включително такива, необходими за зеления и цифровия преход, и за да насърчи ученето през целия живот. Методологията бъде валидирана чрез проверка с широк кръг от заинтересовани страни.
Разработване и верификация на рамката за сертифициране
Схемите за сертифициране на учебни програми, учебни материали и лица, придобили преносими умения и компетенции, ще бъдат разработени въз основа на ISO 17024 (Оценка на съответствието – Общи изисквания за органи, извършващи сертификация на лица). Ще бъде разработена рамка за сертифициране с цел да бъде използвана като общо сертифициране за признаване и валидиране на съдържанието на курса за преносими умения и компетенции, предоставени от ПОО на ниво ЕС. Това е най-важният резултат от проекта и има за цел да преодолее празнината между различните рамки за сертифициране в държавите-членки.
Професионални постижения за преносими умения и компетенции
Ще бъдат организирани пилотни тестове на курсове за ПОО в 6 държави, както и 3 майсторски класа. Необходимо е да бъде постигната активна интеграция на представителите на така наречения Триъгълник на знанието (образование, изследвания и иновации, постигнати от индустрията) чрез ангажиране на индустрията и представяне на добри примери за иновативни процеси/продукти от иновационната екосистема. Ще се извърши кръстосано съпоставяне на резултатите от изпълнението на курсовете в различните страни партньори и в рамките на различни екосистеми. Пилотното тестване и неговите резултати ще бъдат оценени въз основа на количествените показатели от рамката на EQAVET. Резултатите от тази оценка ще бъдат предоставени на доставчиците на ПОО и ще бъдат въведени подобрения в курсовете, последвани от проверка за съответствие със схемата за сертифициране.
Основните резултати от проекта включват:
- Списък с умения и компетенции за различни професии и нива на EQF в строителния сектор;
- Процес за осигуряване на качеството на осъвременени курсове в ПОО, вкл. механизми, базирани на методологиите на EQAVET;
- Методология BuildEnrichedSkills за интегриране на релевантни за пазара умения, необходими за зеления и дигитален преход в курсове за професионално образование и обучение с фокус върху ученето през целия живот;
- Учебни планове за 12 курса;
- Процедура за адаптиране на предлаганото обучение към развиващите се нужди на пазара на труда;
- Схеми за сертифициране на учебните програми и обучителните материали, и на лицата;
- 12 сертифицирани курса;
- Сертификационна рамка за преносими умения;
- 12 пилотни проекта, реализирани в 6 държави.
Разпространението и използването на резултатите от BuildSkills Academy са от решаващо значение за постигане на очакваното въздействие на проекта и осигуряване на неговата устойчивост и продължение след това. Поради това ще бъде разработена стратегия, съдържаща дългосрочен план за действие за последващо внедряване на резултатите от проекта след края на проекта и към 2031 г.
Повече информация за всички селектирани проекти може да намерите тук.
Национален експертен екип по ПОО към ЦРЧР