Обратно към ЦРЧР

Национална церемония за връчване на Европейската награда за иновативно обучение за 2023г. на успешно финализирани проекти по Програма „Еразъм+“

ное. 16, 2023

На 15 ноември 2023г., в гр. Габрово, Център за развитие на човешките ресурси проведе национална церемония за връчване на Европейската награда за иновативно обучение за 2023г. на успешно финализирани проекти по Програма „Еразъм+.“

Европейска награда за иновативно обучение е инициатива на Европейската комисия в областта на училищното образование, която се провежда под егидата на еврокомисаря по  иновации и научни изследвания, култура, образование и младеж.

Наградата има за цел да покаже изключителни преподавателски практики, прилагани в рамките на Програма „Еразъм+“, и да отдаде признателност на учителите и техните училища, които имат голям принос за развитието на учителската професия.

На церемонията бяха наградени и представени българските проекти, отличени с Европейска награда за иновативно обучение за 2023г., бяха проведени дискусии с цел споделяне на опит и иновативни образователни практики по Програма „Еразъм+“.

На събитието присъстваха: г-жа Таня Христова – кмет на община Габрово; г-жа Мария Башева-Венкова – областен управител на област Габрово; г-жа Юлия Влаева – началник на РУО-Габрово

В рамките на инициативата, през 2023г., на европейско ниво са отличени 93 проекта от 32 страни членки на общността. Сред лауреатите са и 4 български проекта, отличени в следните категории:

·         Образование и грижи в ранна детска възраст – ОУ „Антон Страшимиров“, с. Бохот

·         Начално образование – ОУ „Добри Чинтулов“, гр. Варна

·         Средно образование – Профилирана природо-математическа гимназия „Акад. проф. д-р Асен Златаров“, гр. Ботевград

·         Професионално образование и обучение – Професионална техническа гимназия „Никола Василиади“, гр. Габрово

Темата на изданието за 2023 г. е „Образование и иновации“ и е свързана с „Европейската година на уменията“. Отличените проекти от тази година обхващат широк спектър от теми, като:

–          иновативно използване на нови и нововъзникващи технологии;

–          интегриране на цифровите инструменти в педагогическите практики;

–          използване на 3D виртуални реалности;

–          прилагане на мобилни решения в образованието.

Национален експертен екип по ПОО към ЦРЧР